Den nionde graven

Den nionde graven

Titel: Den nionde graven
Författare: Stefan Ahnhem
Genre: Deckare
Utgivningsår: 2015
Sidor: 568
Betyg: 4/6
Ursprung: bokrean
Passar: dig som gillar Offer utan ansikte eller Kaninjägaren

Handling:
Kronologiskt är detta den första boken om polisen Fabian Risk, men den andra i ordningen. Den nionde graven är bakgrundshistorier till varför Risk flyttar till Helsingborg med sin familj.

Det börjar med att justitieministern försvinner spårlöst och Risk får i inofficiellt uppdrag att hitta honom, utan att det läcker ut till pressen. Samtidigt mördas frun till en dansk tv-kändis som Dunja Hougaard får i uppdrag att klara upp.

Fler personer försvinner i Stockholm varav ett par hittas döda med saknade organ, något de också har gemensamt med det danska offret.

Spåren pekar mot den israeliska ambassaden, men inte alls på det sätt som polisen först tror.

Omdöme:
Precis som den första boken, Offer utan ansikte, är det en spännande intrig med bra driv i – en typisk bladvändare med andra ord!

Författaren hittar en bra balans mellan polisernas vardagsbekymmer och deras utredningar av de brutala morden.

Karaktärerna är intressanta och bjuder både på positiva och negativa egenskaper. Det är väl egentligen vara förövaren som inte känns helt trovärdig, utan besitter riktiga ninjakvaliteter.

Nästa bok:
Steve Jobs – en biografi

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s